پورتال یا پرتال portal چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پورتال یا پرتال portal یا به عبارت بهتر پورتال وب (انگلیسی: Web Portal) وبسایتی است که اطلاعاتی را از منابع مختلف در یک شکل واحد جمع‌آوری می‌کند. به‌طور معمول هر منبع اطلاعاتی محدودهٔ مشخص به‌خود را در صفحه برای نمایش اطلاعات اشغال می‌کند؛ (پورتلت) که گاهی اوقات کاربر می‌تواند مشخص کند که کدام نمایش داده‌شود.

درکنار ویژگی‌های استاندارد جویشگر، پرتال‌های وب خدمات دیگری نظیر رایانامه، قیمت سهام، اطلاعات، پایگاه‌داده‌ها و سرگرمی ارائه می‌کند. پرتال‌ها راهی برای یکپارچه‌سازی ظاهر برای کنترل و مدیریت چندین پایگاه‌داده و برنامه کاربردی برای سازمان‌ها می‌باشد.

انواع پورتال یا پرتال portal وب

پرتال‌های وب شخصی

فضایی برای معرفی و به اشتراک گذاری نمونه کارها و نوع فعالیت و رزومه هر شخص در این مجموعه قرار می‌گیرد.

پرتال‌های خبری

اتاق‌های رسانه‌ای قدیمی در تمام دنیا به سرعت جای خود را به فناوری‌های جدید دادند. این آغاز پرتال‌های خبری بود. این کانال‌های رسانه‌ای جدید در زمان بسیار کوتاه جایگاه رسانه‌های چاپی را گرفتند.

پرتال‌های وب دولتی

پرتال‌های وب دولتی برای یک سازمان دولتی یا ارگان دولتی طراحی شده و از طریق آن عده ای کاربر و افرادی که درخواست ارائه خدماتی را در آن سازمان می‌باشند مثل ثبت نام در پرتال دولتی آموزش و پرورش (پورتال یا پرتال portal همگام) جهت استخدام یا ثبت نام در کنکور با پرتال جامع سازمان سنجش.

 

پورتال یا پرتال portal همگام وزارت آموزش و پرورش

پورتال یا پرتال portal همگام وزارت آموزش و پرورش

 

درباره پورتال همگام وزارت آموزش پرورش بیشتر بخوانید.

 

پرتال‌های فرهنگی

این نوع پورتال نقطه دسترسی به محتوای فرهنگی وب نامرئی را فراهم می‌کند که ممکن است توسط موتورهای جستجوی استاندارد نمایه ( ایندکس ) نشود. مجموعه‌های دیجیتالی می توانند شامل آثار هنری ، مجلات ، کتاب‌ها ، روزنامه‌ها ، عکاسی ، موسیقی ، فیلم ، ضبط صدا ، نقشه‌ها و نامه‌ها ، وب سایت‌های آرشیو شده و همچنین متادیتای توصیفی مربوط به هر نوع کار فرهنگی باشند. این پورتال معمولاً بر اساس یک گروه خاص ملی یا منطقه ای از موسسات است.

پرتال‌های شرکتی

پورتالی که برای یک شرکت خاص طراحی شده و استقاده کنندگان آن کارمندان شرکت می‌باشند. پورتال‌های شرکتی قابلیت‌های مختلف نسبت به بزرگی شرکت خواهد داشت. این پورتال‌ها می‌توانند خیلی ساده و ابتدایی مانند یک وب سایت باشند یا خیلی پیچیده و پرکاربرد برای سازمان‌ها و شرکت‌های چند ملیتی با کاربردهای مختلف.

انواع دیگر پورتال یا پرتال وب عبارتند از:

  • پورتال های سهام
  • پورتال های جویشگر
  • پرتال مناقصه
  • پورتال های عمومی

منبع: https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D9%88%D8%A8

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *