حذف نام همراه اول از متن معرفی اپلیکیشن شاد

بنا بر آن چه برای معرفی اپلیکیشن شاد در سایت رسمی این پیام رسان نوشته شده، تعداد کاربران برنامه شاد در ابتدای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از مرز 18 میلیون گذشته است.

تعداد کاربران برنامه شاد ۱۴۰۰ به 18 میلیون رسید - منبع: shad.ir (تاریخ بازبینی: 5 مهر 1400)
تعداد کاربران برنامه شاد ۱۴۰۰ به 18 میلیون رسید – منبع: shad.ir (تاریخ بازبینی: 5 مهر 1400)

تا انتشار آخرین ورژن برنامه شاد (نسخه ویژه سال تحصیلی 1400-1401) شمار کاربران شبکه شاد در سایت رسمی این اپلیکیشن (shad.ir) بیش از 14 میلیون اعلام شده بود.

آیا آمار کاربران برنامه شاد در سال ۱۴۰۰ واقعی است؟

با وجود ابهامات در خصوص مقایسه آمار دانش آموزان مشغول به تحصیل و تعداد واقعی کاربران این برنامه با ارقام اعلام شده، دلایل قابل توجهی نیز برای قابل قبول دانستن آمار اعلام شده از کاربران شبکه شاد وجود دارد.

اولین دلیل این است که علاوه بر دانش آموزان، معلمان و مدیران مدارس بسیاری از سایر کارکنان اجرایی و اداری وزارت آموزش و پرورش نیز در سطوح مختلف از پیام رسان شاد استفاده می کنند. بنابراین طبیعی است که تعداد کاربران شاد از آمار دانش آموزان و معلمان بالاتر باشد.

دلیل دوم این است که استفاده از شبکه آموزشی دانش آموز منحصر به نصب نسخه اندروید شاد نمی شود و نسخه تحت وب شاد نیز در دسترس بوده و بسیاری از امکانات پیام رسان شاد در نسخه تحت وب موجود است. بسیاری از کاربران که فاقد گوشی موبایل هوشمند، یا گوشی هوشمند با سیستم عامل دیگری دارند (مانند آیفون) و یا به هر علت دیگری (مانند سختی استفاده متمادی از گوشی موبایل با توجه به ابعاد کوچکتر نسبت به کامپیوتر) از نسخه اندروید شاد استفاده نمی کنند، به نسخه تحت وب شاد به نشانی web.shad.ir دسترسی داشته و از آن استفاده می کنند.

دلیل مهم تر این است که معمولاً معیارهای مختلفی که برای سنجش تعداد کاربران یک نرم افزار استفاده می شود؛ مانند تعداد نصب برنامه، تعداد نصب فعال، تعداد ثبت نام و حساب کاربری ساخته شده. بنابراین با توجه به اینکه بعضی از افراد از بیش از یک شماره تلفن برای ورود و ایجاد حساب کاربری در شاد استفاده کرده اند، کاربران رجیستر شده از تعداد نصب فعال و حتی تعداد کل نصب برنامه (ولو پاک شده) بیشتر خواهد بود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like